Kosmetyczka – czy warto nią zostać? Kwalifikacje, zarobki, perspektywy

Kosmetyczka – czy warto nią zostać? Kwalifikacje, zarobki, perspektywy

Kosmetyczka jest jednym z bardziej kobiecych zawodów, jakie można sobie wyobrazić. Potrafi również dawać dużą przyjemność, bo w końcu zajmujemy się upiększaniem. Jak wygląda i z czym łączy się ta praca? Czytaj dalej, by się przekonać!

Zawód kosmetyczki wydaje się dobrą propozycją dla poszukujących stabilnej pracy kobiet. Niezależnie od wieku, w jakim podejmiemy się tej ścieżki kariery, praca tego typu wciąż jest potrzebna. Zarówno ze względu na dużą ilość miejsc pracy (zwłaszcza w większych miastach), jak również sporą popularność zabiegów kosmetycznych, jakim poddają się panie w naszym kraju, popyt na usługi kosmetyczne i kosmetologiczne wciąż nie słabnie. Co trzeba wiedzieć wtedy, gdy zdecydujemy się na wybór tego zawodu?

Kto może zostać kosmetyczką?

Do tego zawodu przygotowywać się mogą osoby, które ukończyły każdy rodzaj szkoły średniej. W szkołach zawodowych i technicznych istnieją klasy o profilu kosmetycznym/kosmetologicznym, kończące się egzaminem zawodowym. Jeśli jednak w twoim przypadku jest już za późno na powrót w szkolne ławy – nic straconego! Zarówno absolwentki zawodówek, jak również techników i „ogólniaków” posiadają odpowiednie kwalifikacje do podjęcia ścieżki edukacji w ramach szkół policealnych. Niektóre szkoły wyższe organizują również kierunek „kosmetologia”, który kończy się egzaminem licencjackim, dzięki czemu jest to dobry pomysł na zdobycie wyższego wykształcenia. Twoje kwalifikacje podnieść mogą również egzaminy w siedzibie lokalnej izby rzemieślniczej.

Vena Uniformy

Sprawdź fartuszki kosmetyczne od VenaUniformy!


Salon kosmetyczny – dobry pomysł na biznes!

Chociaż wykształcona kosmetyczka na pewno szybko znajdzie pracę, to zwłaszcza na starcie kariery nie ma co liczyć na kokosy. W zależności od miejsca zatrudnienia, możesz liczyć na kwoty od 1700 do ok. 3000 zł na rękę (najlepiej płacą renomowane salony spa). Najwięcej zarabiają przeważnie kierowniczki salonów – dlaczego by zatem nie spróbować się w tej roli? Otwarcie zakładu tego typu nie jest trudne, a dodatkowo urzędy pracy finansują przynajmniej część początkowych kosztów, z jakimi musi zmierzyć się świeżo upieczony przedsiębiorca. Do rozpoczęcia własnej działalności będzie jednak wymagane spełnienie poniższych warunków:

  • odpowiedni poziom umiejętności potwierdzony dyplomem;
  • zaopatrzenie w sprzęt, odzież roboczą, preparaty niezbędne do realizacji usług;
  • przedłożenie odpowiednich uprawnień do obsługi urządzeń obecnych w salonie;
  • najem lub kupno lokalu spełniającego wymagane do tego zawodu normy;
  • założenie własnej działalności gospodarczej;
  • pozytywna decyzja na piśmie ze strony urzędów (m.in. Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego)

Kosmetyczka – predyspozycje charakterologiczne

Głównym zadaniem kosmetyczki jest przede wszystkim zaspokojenie potrzeby dobrego wyglądu zewnętrznego, z którą klient przychodzi do gabinetu. Wpływa to na poprawę jego ogólnego samopoczucia. Kosmetyczka powinna być zatem osobą ciepłą, kontaktową i godną zaufania, co wydatnie wpłynąć może na odczucia klienta po zabiegu. Jeśli zatem lubisz nawiązywać nowe znajomości, a napotykanym na życiowej drodze osobom okazujesz dużo empatii, prawdopodobnie posiadasz odpowiednie predyspozycje socjalne do tego zawodu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nine − two =