W jaki sposób parabeny zawarte w kosmetykach wpływają na nasze zdrowie?

W jaki sposób parabeny zawarte w kosmetykach wpływają na nasze zdrowie?

Parabeny to estry kwasu p-hydroksybenzoesowego stosowane na szeroką skalę w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz spożywczym. Ich podstawową rolą jest zabezpieczenie artykułów żywnościowych oraz produktów chemicznych przed zakażeniami mikrobiologicznymi. Pomimo że spotkamy je w większości artykułów drogeryjnych wiele osób ma wątpliwości co do ich wpływu na zdrowie. Zastanówmy się zatem, czy obawy te są uzasadnione.

Parabeny wykazują zgodność ze związkami jonowymi w zakresie pH od 3 do 8. Aby zwiększyć skuteczność parabenów często łączy się je z innymi substancjami konserwującymi. Warto jednak nadmienić, że to jedne z najlepiej przebadanych substancji konserwujących, które od wielu lat figurują na liście Komitetu Naukowego ds. Produktów Konsumenckich przy Komisji Europejskiej i cieszą się opinią najmniej alergizujących substancji konserwujących. Nie oznacza to jednak, że ich działanie jest zupełnie obojętne dla zdrowia i nie wywołuje żadnych nieporządnych działań.

Substancje konserwujące w kosmetykach – czy są potrzebne?

Parabeny znajdują się w artykułach o długim terminie użytkowania. Spotkamy je w produktach spożywczych narażonych na szybkie gnicie oraz kosmetykach, do których mogą przedostawać się bakterie z otoczenia – dotyczy to zwłaszcza środków kosmetycznych o ciekłej konsystencji takich jak kremy, balsamy, naturalne i organiczne serum pod oczy  itp., ale także produktów sypkich, które mają służyć nawet około roku. Parabeny występują także w artykułach zapachowych – dezodorantach, antyperspirantach, perfumach itp. Słowem – znajdziemy je dosłownie wszędzie. To cena za to, że chcemy mieć na swoich półkach wydajne i trwałe produkty, z których będziemy mogli  korzystać przez długi czas. Czy warto zatem odrzucać rozwiązania, dzięki którym nasze życie jest łatwiejsze? Czy warto sięgać po kosmetyki naturalne o krótkim okresie przydatności, skoro parabeny są powszechnie stosowane w produktach?

Kosmetyki z parabenami – czy to się opłaca?

Wybór odpowiednich preparatów zależy od indywidualnych predyspozycji, oczekiwań i potrzeb użytkownika. Osoby, które robią zakupy kosmetyczne w drogerii, są właściwie skazane na kosmetyki z parabenami, które – wedle najnowszych danych – mogą zaburzać gospodarkę hormonalną. Szczególnie szkodliwą substancją jest butyloparabenu, który może przyczyniać się do zwiększenia ryzyka zachorowania na raka piersi. Parabeny mogą również negatywnie wpływać na rozwój zarodka i płodu. Co więcej, często wywołują reakcje alergiczne, zaczerwienienia oraz świąd – zwłaszcza u osób nadwrażliwych na działanie kosmetyków. Czy warto aż tak ryzykować?
W świetle tych informacji wydaje się, że zdecydowanie lepszym wyborem będą kosmetyki typu parabens free, np. naturalne i organiczne serum pod oczy bez dodatków silnych substancji konserwujących. Na półkach sklepowych znajdziemy wiele produktów o ograniczonym składzie, które zawierają wyłącznie śladowe ilości kwasów czy substancji konserwujących, dzięki czemu są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen − three =