Czy odzież medyczna musi być biała?

Czy odzież medyczna musi być biała?

Wielu osobom szpital i gabinet lekarski kojarzy się z higieniczną bielą medycznych fartuchów. Stereotyp ten jest powielany także w serialach i filmach. Bardzo często mówi się, że biały fartuch wzbudza złe wspomnienia, przypomina o cierpieniu i przebytej chorobie. Jak temu zaradzić? Czy odzież medyczna naprawdę musi być biała? Dowiedz się, co zrobić, aby zerwać z tym stereotypem.

Białe fartuchy to nudne fartuchy

Ubrania lekarskie nie dość, że są w takim samym białym kolorze to jeszcze posiadają zazwyczaj ten sam krój. Kupowane są najczęściej hurtowo dla wszystkich pielęgniarek bądź lekarzy i nikt nie przywiązuje  uwagi do rozmiarów i dopasowania fartucha. Biały kolor ubrań medycznych symbolizować ma bowiem sterylność oraz czystość. Jego nadmiar natomiast wywołuje w człowieku uczucie lęku, niepokoju i wyobcowania. Wiele osób wychodzi z mylnego założenia, że biel to elegancja, która pozytywnie wpływa na odbiór i reputację placówki medycznej, a szpital to nie miejsce na „przebieranki”. Nic bardziej mylnego…

Samopoczucie pacjentów i lekarzy

Nie od dziś wiadomo, że ubiór znacznie wpływa na samopoczucie. Wiedząc, że wyglądamy dobrze i sami się sobie podobając, czujemy się bardziej pewni siebie. Jest to ważne nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn. Wszyscy pragną w jakiś sposób się wyróżniać, a ubiór niewątpliwie daje takie możliwości. Białe fartuchy nie pozwalają na wyrażanie siebie. Każdy wygląda w nich tak samo, a  biały kolor sprawia dodatkowo, że skóra twarzy wydaje się być blada i przygnębiona. Z tego powodu ani personel medyczny, a tym bardziej pacjenci nie czują się nie komfortowo.

Znaczenie kolorów w placówkach medycznych

Jakiś czas temu zauważono silną potrzebę zróżnicowania ubioru medycznego. Zaczęto używać kolorów, które definiowały poszczególne grupy medyczne.

  • Kolor czerwony jest kolorem bardzo widocznym, dlatego tez używany jest najczęściej jako ostrzeżenie np. sygnalizacja świetlna czy znaki zakazu. Dlatego też, w szpitalach zarezerwowany jest dla ratownictwa medycznego.
  • Kolor zielony to spokój i opanowanie. Często spotykany jest na oddziałach rehabilitacyjnych czy ortopedycznych.
  • Kolor niebieski najczęściej spotykany u chirurgów, którzy charakteryzują się opanowaniem, spokojem i intelektem.
  • Kolor fioletowy to ciepły kolor, którego zadaniem jest wzbudzanie zaufania. Obecny na przykład na oddziałach ginekologicznych czy dziecięcych.

Jednak takie rozwiązanie pomaga rozróżnić jedynie konkretne grupy, a nie pojedyncze osoby.

Kolorowa odzież damska

Na rynku pojawia się coraz więcej propozycji nowoczesnych rozwiązań. Firma Vena Uniformy, zajmująca się produkcją medycznych ubrań, przygotowała rozbudowaną ofertę odzieży medycznej damskiej. Dzięki temu każda kobieta może poczuć się w pracy wyjątkowo. Odzież medyczna damska dostępna jest nie tylko w różnych kolorach – amarant, granat czy grafit, ale przede wszystkich w zróżnicowanych krojach przeznaczonych do różnego rodzaju sylwetek. W ofercie sklepu znajdują się także propozycje odzieży dla mężczyzn.

Kolorowa odzież damska podkreśli kobiecość przy zachowaniu profesjonalnego wyglądu. Kolorowe propozycje fartuszków medycznych to doskonała opcja nie tylko dla personelu medycznego, ale także dla fryzjerek czy kosmetyczek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 + seventeen =