SLS w produktach do twarzy – dlaczego należy ich unikać?

SLS w produktach do twarzy – dlaczego należy ich unikać?

SLS to substancja bardzo często wykorzystywana w kosmetykach, która sprawia, że specyfik bardzo dobrze się pieni i odtłuszcza. Często można ją znaleźć jako jeden ze składników w produktach przeznaczonych do mycia samochodów, płynach do mycia naczyń, preparatów do prania dywanów. Substancja ta nagminnie dodawana jest do kosmetyków – żeli pod prysznic, mydeł i szamponów. Jak SLSy wpływają na naszą skórę? Czy są szkodliwe? Kiedy należy ich unikać? W dalszej części wpisu postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Jak działają SLS na skórę?

Ze względu na to, iż substancje te maja właściwości silnie czyszczące, powodują znaczne przesuszanie skóry. Osoby o cerze wrażliwej ze skłonnością do przesuszanie, szczególnie powinny wystrzegać się kosmetyków zawierających w składzie Laurylosiarczan sodu, czyli SLS. Skóra po ich zastosowaniu staje się ściągnięta, piecząca, nierzadko zaczerwieniona, może pojawiać się również uczucie swędzenia. Taka podrażniona skóra powinna natychmiast zostać silnie nawilżona.

Czy jednak tylko osoby o suchej skórze powinny się ich wystrzegać? Nic bardziej mylnego, substancje te są również często wykorzystywane w kosmetykach przeznaczonych do cery trądzikowej oraz tłustej, ze względu na swoje silne właściwości oczyszczające. O ile stosowanie kosmetyków zawierających SLSy w umiarze, może polepszyć stan naszej skóry, tak używanie ich codziennie może jedynie nasilić problem. Przesuszona skóra będzie się bronić, a w efekcie produkować jeszcze więcej sebum, powodując świecenie twarzy, zatykanie ujścia porów i powstawanie nowych zaskórników.

kosmetyki naturalne

Czego używać w zamian?

Mimo iż detergenty w postaci SLS są powszechnie wykorzystywanym składnikiem w wielu kosmetykach, to jednak istnieje również wiele naturalnych zamienników, które nie zawierają tych szkodliwych substancji. Obecnie konsumenci są coraz bardziej świadomi i w sposób racjonalny dbają o swoją cerę. Marki kosmetyczne zauważyły tę zmianę i aktualnie na drogeryjnych półkach można znaleźć wiele kosmetyków reklamujących się jako „SLS free”, właśnie na takie produkty powinniśmy szczególnie zwracać uwagę i tylko po takie sięgać, aby zachować zdrową i zadbaną cerę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − nine =