Dlaczego warto stosować kolagen naturalny?

Dlaczego warto stosować kolagen naturalny?

Pogoń za młodością jest szczególnie widoczna w naszych czasach. Niekiedy ma to dość kuriozalną postać. Wystarczy przyjrzeć się twarzom wielu znanych osób, jakże zniekształconym rozmaitymi zabiegami upiększającymi. Pewnych rzeczy nigdy nie uda się zatrzymać, a upływ czasu zawsze będzie widoczny na naszych ciałach. Możemy trochę zaingerować w ten proces, ale rozsądnie i z umiarem.

Jednym z pierwszych symptomów starzenia się organizmu jest wygląd naszej skóry, która staje się coraz mniej jędrna i traci swoją elastyczność. W konsekwencji pojawiają się zmarszczki i różne zmiany skórne. Winą za ten stan obarcza się przede wszystkim kolagen. Warto sobie zdać sprawę z faktu, że badania naukowe potwierdzają, iż stopniowy zanik włókien kolagenowych w naszych organizmach zaczyna się jeszcze przed trzydziestym rokiem życia. Później jest już tylko gorzej, ubytki coraz większe, a skutki tego są widoczne nie tylko na skórze, ale także włosy często matowieją i stają się łamliwe. Ponadto kolagen odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu wniknięciu i rozprzestrzenieniu się groźnych dla zdrowia ciał patogennych. Innymi słowy – im mniej kolagenu, tym gorzej funkcjonuje układ immunologiczny. Ma również kluczową rolę w kondycji tkanki łącznej, więc wielokrotnie bóle kręgosłupa i stawów mogą wynikać z braku kolagenu.

Kolagen, a w zasadzie jego pojedyncze włókno, wygląda jak łańcuch zbudowany z wielu cząsteczek. W owym łańcuchu powtarzają się cztery aminokwasy, a szczególnie istotna i charakterystyczna dla kolagenu jest hydroksyprolina warunkująca jego stabilność termiczną. Wszystkie połączenia aminokwasów budują specyficzną nić białkową, która ze względu na charakterystyczne skręcenie przypomina sprężynę i jest zwana helisą. Nici białkowe łączą się wokół jednej, wspólnej osi i razem tworzą konformację potrójnej helisy.

Czy można jakoś uzupełnić ubytki kolagenu?

Przez jakiś czas w kosmetologii stosowano kolagen bydlęcy, który jest nieaktywny biologicznie, często alergizuje i bardzo słabo się wchłania w skórę człowieka. W związku z tym, że kremy i inne kosmetyki z tym rodzajem kolagenu wykazywały słabą skuteczność, to wiele firm zrezygnowało z tego elementu w swoich produktach. Jednak jest ciekawa i co najważniejsze rzeczywiście skuteczna alternatywa, czyli kolagen naturalny pozyskiwany ze skór rybich, który zawiera włókna kolagenowe zbliżone do tych, jakie występują u ludzi, więc zostaje rozpoznawany przez organizm człowieka jako element w pełni przyjazny. Kolagen naturalny nie wykazuje również skutków ubocznych, co zdarza się w przypadku kolagenu bydlęcego albo tak popularnego w ostatnich latach botoksu. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że obecnie w wielu kosmetykach pojawia się kolagen z ryb, który nie jest aktywny biologicznie i nie ma struktury potrójnej helisy. To nie jest też najlepszy wybór.

kolagen
Zdecydowanie najkorzystniejsze będzie stosowanie kolagenu naturalnego wykazującego aktywność biologiczną, czyli tworzącego konformację potrójnej helisy, bo to ona odpowiada za wyjątkowe właściwości kolagenu. Taki właśnie jest kolagen Colway, który okazuje się pomocny w walce z przyczynami, a nie skutkami starzenia się skóry, a w zasadzie całego organizmu człowieka. Naturalne kolageny Colway uzupełniają niedobory kolagenu, a jednocześnie pobudzają do pracy fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen w naszym organizmie. Można powiedzieć, że tym samym działają dwutorowo. Zachowują aktywność biologiczną w temperaturze od +5°C do +26°C i przez cały proces wchłaniania.

O czym trzeba pamiętać, aby kolagen naturalny dał dobre efekty?

Organizm człowieka reaguje na rozmaite bodźce i jego kondycja zależy od wielu czynników. Ważna jest odpowiednia dieta, ale także zdrowy styl życia. Kolagen przede wszystkim potrzebuje witaminy C, a większość ludzi ma jej poważne braki. To skutkuje blokadą syntezy kolagenu. Witamina C bezpośrednio wpływa na właściwą strukturę włókien, które są zbudowane z kolagenu. Warto pamiętać, że nie wytwarzamy samodzielnie tej witaminy i nawet nie mamy możliwości jej magazynowania, więc codziennie musimy ją dostarczać z pożywienia bądź suplementacji. Co ważne, takie czynniki, jak palenie papierosów, przepracowanie, stres czy alkohol znacznie redukują poziom witaminy C w organizmie. Oprócz witaminy C nie może też zabraknąć witaminy E, zwanej nawet witaminą młodości oraz wielu minerałów i mikroelementów, szczególnie krzemu. Niedobory krzemu przyczyniają się powstawania zmarszczek.

Skóra, a właściwie całe ciało musi być również dobrze nawodnione. Te same czynniki, które tak negatywnie wpływają na poziom witaminy C mają kluczowe znaczenie także w tym aspekcie. W zasadzie można powiedzieć, że najlepszym sposobem na młody wygląd jest zdrowy tryb życia, a więc odpowiednia dieta bogata w witaminy i minerały, codzienna aktywność fizyczna, wysypianie się i brak stresu. W takiej sytuacji produkcja kolagenu w naszym organizmie okazuje się bardziej skuteczna, szczególnie, kiedy będziemy stymulować ten proces kolagenem naturalnym pozyskiwanym ze skór rybich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twenty − 15 =