Smog i skóra: jak wspomóc walkę z atmosferą?

Smog i skóra: jak wspomóc walkę z atmosferą?

Smog w polskich miastach to temat gorący tak bardzo, że nawet znalazł się na okładce krajowej edycji magazynu „Vogue”. Nie da się ukryć, ze problem smogu jest iście palący – ma on również bezpośredni wpływ na twoją skórę.

Polskie miasta w światowej czołówce… zanieczyszczeń

Najlepszym przykład potwierdzającym obecność smogu w polskich miastach jest miejsce Wrocławia w światowych rankingach zanieczyszczenia miejskiego powietrza. Stolica Dolnego Śląska na początku lutego objęła prowadzenie tej niesławnej klasyfikacji, w pokonanym polu pozostawiając nie tylko równie słynny z tego samego powodu Kraków, lecz także indyjskie metropolie: Kalkutę i New Delhi. Szkodliwy wpływ smogu na działanie układów krążenia i oddechowego jest doskonale znany każdemu, kto żyje w dużym mieście. Czy jednak zanieczyszczone powietrze może mieć wpływ również na kondycję skóry?

Naskórek niszczony smogiem

Odpowiedź jest jedna, niestety przykra dla każdej dbającej o swój wygląd mieszczanki. Smog ma bowiem wydatny wpływ na stan naskórka każdej osoby, która będzie wystawiona na jego działanie. Oczywiście mowa tutaj o długotrwałej, co najmniej kilkumiesięcznej ekspozycji. Skóra ma bowiem wysokie zdolności regeneracyjne, dzięki którym dość sprawnie odbudowuje zniszczenia powstałe wskutek uszkodzeń związanych z krótkotrwałą ekspozycją na szkodliwe czynniki. Gdy jednak mowa o całorocznym życiu w mieście, należy przedsięwziąć niezbędne środki zaradcze. Skóra narażona na wpływ miejskiej atmosfery praktycznie każdego dnia może bowiem odpowiadać na nie różnorakimi reakcjami chorobowymi.

Jak skóra reaguje na smog?

Do najpowszechniejszych skutków smogu dla skóry zaliczamy m.in.:

  • osłabienie struktur kolagenowych naskórka – uszkodzenie warstwy odpowiadającej za jędrność i sprężystość skóry wydatnie przyspiesza procesy starzenia, zwłaszcza u kobiet o delikatnej cerze, u których podskórna warstwa tłuszczowa jest cienka;
  • wysuszenie i podrażnienie – docierające do skóry zanieczyszczenia powodują reakcje obronne, które skutkują nadmiernym przesuszeniem naskórka. Staje się on wtedy szorstki i nieprzyjemny w dotyku (na jego powierzchni powstają grudkowate struktury);
  • reakcje alergiczne – najczęstszą z nich jest pokrzywka, powodowana brudami w atmosferze, które nie dość, że zatykają pory i uniemożliwiają prawidłową gospodarkę sebum, to jeszcze przenoszą obecne w powietrzu alergeny, takie jak roztocza kurzu domowego, a także pyłki drzew i kwiatów. Skóra może także reagować powstawaniem na jej powierzchni ciemniejszych plam, przede wszystkim na ramionach i twarzy.

Smog na dworze? Zostań w domu!

Standardowymi środkami zaradczymi w przypadku długotrwałej ekspozycji na szkodliwą atmosferę jest przede wszystkim niewystawianie się na jej działanie wtedy, kiedy tylko to możliwe. Warto pobrać na smartfona aplikację informującą o alarmach smogowych w naszej okolicy – dostępna jest ona na stronie Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska (http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/mobile_app). Trudno jednak zostawać w domu zawsze wtedy, gdy na dworze nie da się oddychać. Doskonałym wsparciem dla twojej skóry będą przede wszystkim wyspecjalizowane działania ukierunkowane na kompleksowe wsparcie w walce z atmosferą.

Jak pomóc skórze?

Aby uchronić wygląd naskórka przed szkodliwym wpływem środowiska, należy podjąć przede wszystkim następujące działania:

  1. codzienna pielęgnacja – w żadnym wypadku nie należy jej zaniedbywać! Dokładny demakijaż powinien następować zaraz po wyjściu z pracy lub szkoły. Ostatnim hitem w tej dziedzinie jest naturalne mydło z zawartością węgla aktywnego – preparat jest hipoalergiczny, a ponadto węgiel w nim zawarty posiada wysokie właściwości oczyszczające. Również inne delikatne środki (pianki i toniki o naturalnym składzie) sprawdzą się bardzo dobrze. Konieczne jest również stosowanie dobrej jakości płynu micelarnego, który działa wygładzająco i łagodzi podrażnienia;
  2. regeneracja i nawilżanie – nie powinny o nich zapominać nawet kobiety o jędrnym naskórku. Doskonałe w tej kwestii są kosmetyki oparte o działanie kwasu hialuronowego, który nie dość, że nawilża, to dodatkowo łagodzi uczucie zmęczenia. Dostępne na rynku specjalistyczne maski na pewno wydatnie wspomogą walkę ze smogiem – pamiętajmy przy tym, by stosować je na idealnie oczyszczoną skórę;
  3. witaminizowanie – najbardziej pomocne będą preparaty wyposażone w witaminy A, B i C – to one w największym stopniu odpowiadają za stan naszej skóry. Wspomóc możemy się również suplementami diety, które zawierają selen, cynk i krzem. Równie ważna przy tym będzie jednak odpowiednia dieta zawierająca dużą ilość świeżych warzyw i owoców w połączeniu z dostateczną ilością snu na dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fourteen − one =